ROSA DAMASCENA

Sevgi ve güzellik simgesi olarak değer kazanan gülün pek çok farklı türü vardır. Gül yağı üretiminde öncelikle tercih edilen tür, yoğun bir kokuya ve kat kat yapraklara sahip Rosa Damascena veya Isparta Gülü’dür. Rosa Damascena Gülü çalı formundadır; her birinde 3 ile 9 çiçek bulunan çok sayıda dikenli dala sahiptir. Senede bir defa hasat veren Rosa Damascena Gülü , Mayıs aylarında toplanıp işlenen nadir ve özel bir gül olup dünyada sadece birkaç yerde yetişmektedir.

ISPARTA

Dünyada Rosa Damascena’nın yetiştirildiği iki ana bölge vardır: Türkiye’nin Isparta yöresi ve Bulgaristan’da Kazanluk bölgesi. Isparta, güneybatı Türkiye’de yer alan ve “Güller Şehri” olarak bilinen bir şehirdir. Isparta’nın 1035 m. lik rakımı, ısı, yağış, nem ve güneş ışığı gibi iklim özellikleri ile coğrafi konumu, dünyanın en kaliteli güllerinin yetiştirilebilmesi için elverişli ortamı oluşturur.

ISPARTA

Bölgede yaklaşık 20 bin dönüm arazi üzerinde her yıl 10 bin ton civarında yağ gülü üretilir. Rosa Damascena yetiştiriciliği ve hasadı doğa ile uyumludur ve Isparta yöresine kendi kendine yeten bir ekonomi sağlar. Burada yaklaşık 10,000 aile gül yetiştiriciliği ile geçinir. Isparta bugün dünyanın en önemli gül yağı üretim merkezlerinden biri olarak, kozmetik ve parfüm sanayinin ünlü markalarının ham madde ihtiyacını karşılar. Isparta ilk gül yağı damlasına 1892 yılında, Müftüzade İsmail Efendi’nin çabaları sonucunda kavuşmuştur. Isparta’nın ilk modern gül yağı fabrikası, Atatürk’ün direktifi ile, 1935 yılında kurulmuştur.

HASAT

Çiçek açma mevsimi Mayıs ayı ortalarından Haziran ortasına kadar sadece bir ay sürer. Bu nedenle Rosa Damascena Mayıs Gülü olarak da tanınır. Mayıs ayındaki hasat döneminde sabah erkenden kalkan işçiler, günün ilk ışıklarıyla birlikte gül bahçelerine ulaşır. El ile toplanan gül hasadı bu bölgede 130 yıldır geleneksel şekilde devam etmektedir.

HASAT

Toplanıp kendir çuvallara doldurulan güller köy meydanındaki satış noktalarına taşınır. Burada tartılan güller, distilasyon işlemi için hemen gül yağı fabrikalarına nakledilir. Çiftçiler her gün teslim ettikleri güllere karşılık makbuzlarını alırlar.

ÜRETİM

Gül yağı fabrikalarına ulaşan güller ısınmamaları için çuvallardan çıkarılıp yere yayılır ve 6 saat içinde distilasyon işlemine başlanır. Üç tonluk distilasyon kazanlarına 1,5 ton su ile birlikte 500 kg taze gül yaprağı yerleştirilir. Isıtıcılarda oluşan sıcak su buharı distilasyon kazanlarının altındaki kıvrımlı borulardan geçirilir ve kazandaki suyu kaynatır. Su kaynadığında, gül yapraklarından açığa çıkan esansiyel yağlar kondansatöre doğru ilerler ve burada sıvılaşırlar. Distilasyon işlemi yaklaşık 1,5 saat sürer. Buhar vanasının kapatılması ile distilasyon işlemi sonlandırılır.

ÜRETİM

Daha sonra kazanın altındaki boşaltma vanası açılarak kazandaki tüm artık maddeler dışarıya akıtılır. Distilasyondan geriye kalan gül posası gübre olarak kullanılır; böylece, doğada başlayan süreç yine doğada sonlanır ve doğal döngü tamamlanmış olur. Gül yapraklarından elde edilen en önemli sanayi ürünleri gül yağı, gül konkreti, gül absolütü ve gül suyudur. gülsha tam gül suyu tamamen doğal çiçek suları üreten geleneksel üretim yöntemini modern teknoloji ile birleştiren özgün bir distilasyon tekniği ile hazırlanmaktadır.

ESANSİYEL GÜL YAĞI

Rosa Damascena’dan elde edilen harika esansiyel yağı tüm dünya tanır.
Gül yağı, parfüm, kozmetik ve tıp sanayilerinin temel maddelerinden biri olduğu gibi, aromaterapi ile fitoterapide kullanılan ürünlerin de en değerlisidir.